fallback

Прокуратурата обвини Цветан Василев и още 17 души за фалита на КТБ

Специализираната прокуратура приключи действията по разследване на делото КТБ

13:19 | 22.02.17 г. 8

Специализираната прокуратура привлече Цветан Василев и още 17 души като обвиняеми за фалита на КТБ.

Бившият шеф на фалиралата банка, който повече от 2 години се укрива в съседна Сърбия, е обвинен като ръководител на организирана престъпна група, като предвиденото наказание е лишаване от свобода от три до десет години.

Другото обвинение срещу Цветан Василев е за длъжностно присвояване в особено големи размери, за което предвиденото наказание в Наказателния кодекс е лишаване от свобода от десет до двадесет години.

Прокуратурата обяви, че екипът от прокурори и следователи са приключили действията по разследването и на всички 18 обвинени са повдигнати "окончателни и прецизни обвинения", описани в над 5000 страници.

В хода на досъдебното производство са били разпитани повече от 400 свидетели. Изготвени са  90 експертизи от 27 вещи лица. 

Обемът на събрания доказателствен материал заедно с веществените доказателства и приложенията надхвърля 1000 тома.

От спецпрокуратурата допълват още, че вчера е започнало предявяването на материалите по делото на обвиняемите и техните защитници.

Като обвиняеми по делото са привлечени: Цветан Василев – бивш собственик на фалиралата КТБ, Снежанка Велева – Стефанова, Маргарита Голева, Александър Панталеев, Красимир Хаджидинев, Георги Христов, Мария Димова, Борислава Тренева - Кючукова, Маргарита Петрова, Елка Стойкова, Рангел Стойчев, Светлана Георгиева, Илиан Зафиров, Георги Зяпков, Цветан Гунев, Румен Симеонов и Славияна Данаилова-Велева.

От специализираната прокуратура настояват, че действията им по разследването по делото "КТБ" са приключили в кратки срокове предвид изключителната фактическа и правна сложност на казуса.

"Поради обществената значимост и интереса на огромен брой български граждани към хода на досъдебното производство, както и наложената от ръководството на Прокуратурата на Република България политика на откритост пред обществото за работата на институцията, след разрешение от наблюдаващите прокурори, ще публикуваме пълния текст на предявените обвинения от Специализираната прокуратура по делото КТБ", посочват от там и поясняват, че това ще се случи идните дни.

КТБ бе поставена  под специален надзор на 20 юни 2014 г., след като изчерпа ликвидността си и преустанови разплащания. Акционерите в банката с дял от над 10 на сто бяха лишени от право на глас и бяха назначени квестори. 

На 6-и ноември 2014 г. БНБ отне лиценза за банкова дейност на КТБ. Основният мотив за отнемането на лиценза е отрицателен капитал на банката от 3,75 млрд. лв. на база на оценките на Deloitte, EY и АФА, които приключиха на 20 октомври 2015 г.

Всичко за КТБ четете тук!

 

Още новини четете в Dnes.bg

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:01 | 14.09.22 г.
fallback